Környezetbarát háztartás
Szemét: Minden, amit a kukába és sajnos mellé hajítunk. Előállításáért, szállításáért, tárolásáért, elszállításáért, kezeléséért nekünk állampolgároknak kell fizetnünk. Elszennyezheti a talajt, a talajvizet, a levegőt, tönkreteheti az életteret.
Hulladék: Hulladékkal van dolguk, amikor a szemetet "hasznossá tesszük, vagyis anyagfajtánként (papír, műanyag, üveg) külön válogatjuk, majd összegyűjtjük, hogy később újra hasznosíthassák. Felelősségteljesen élni, és környezetbarát háztartást vezetni -többek között- annyit jelent, hogy csaknem felére, sőt akár egyharmadára is visszafoghatjuk azt otthonunkban felhalmozódó szemétmennyiséget, ami eddig válogatás nélkül, egyenesen a szeméttelepre került! Egy kis odafigyeléssel Ön is részese lehet, ahogyan a családok ezrei igyekeznek helyreállítani a természet megbomlott egyensúlyát!
A "szemétkérdést" nem a lerakók vagy a hulladékudvarok oldják meg (bár nélkülözhetetlenek), hanem MI, ha megelőzzük annak keletkezését!
A szelektálást a vásárlásnál kell kezdeni!!!
Vásárlás
- A bevásárláshoz készítsünk listát.
- Csak azt tegyük a kosarunkba, amire tényleg szükségünk van.
- A vásárláshoz vigyünk magunkkal bevásárló táskát, kosarat.
Termék
- Valamennyi a csomagolásra felhasznált értékes nyersanyag és energia árát teljes egészében a fogyasztó, vagyis mi fizetjük meg.
- Terméket vegyünk, ne csomagolást!
- Mindig nagyobb kiszerelést, koncentrátumot, utántöltőket válasszunk. A miniáruk, szeletelt termékek valóságos "hulladékbombák".
- Mindig nézzük meg az áru szavatossági idejét, könnyen vásárolhatunk olyasmit, amit nem tudunk időben felhasználni, ezért hamar hulladék vagy szemét lesz belőle.
- Olyan terméket vásároljunk, amelyet minél közelebb gyártanak lakóhelyünkhöz. Elsősorban a hazai termékeket vegyük meg, ezzel támogatjuk a hazai munkahelyeket, és a szállításból származó környezetszennyezést is csökkentjük.
- Hosszú élettartamú, javítható, cserélhető termékeket részesítsük előnyben.
- Keressük a környezetbarát terméket!
Termékek helyettesítése
- Ha tehetjük, használjunk "újrapapírból" készült termékeket (iskolai füzet, WC-papír, boríték, fénymásolópapír, stb.)
- A színes magazinok, plakátok, falinaptárak felhasználhatók iskolai füzetek, könyvek borítására, ajándékok csomagolására.
- A kiolvasott újságokat, lehet, hogy rokonaink, szomszédaink, barátaink még szívesen elolvasná, mielőtt odaadnánk az iskolai papírgyűjtési akcióba, vagy a papíros szelektívgyűjtőbe tennénk.
- Jegyzetelésre kiválóan alkalmasak a csak egyik oldalon teleírt papírok, amelyeket felszeletelve a kezünk ügyében tartunk.
- A műanyag reklámszatyrok alkalmasak a szemetes edényünk kibélelésére.
- A kinőtt gyermekruhákat továbbadhatjuk ismerős családoknak.
- Megunt ruháink hasznosítására szervezhetünk a barátnőinkkel "cserenapot", amit egyikőnk nem szívesen hord, lehet, hogy a másikunk örülne, cseréljük ki.
- Takarításra, portörlésre kiválóan alkalmasak a régi, elhasználódott ruhadarabok.
- A kimosott lekváros, befőttes üvegekben sok mindent tárolhatunk.
- Lehetőleg olyan eszközöket, játékokat vegyünk, amelyekhez nem szükséges elem -amennyiben ez megoldható-, ha nem, akkor használjunk újratölthető elemet.
- Próbáljuk kihasználni a tárgyak teljes élettartamát, vigyázzunk személyes dolgainkra.
A keletkezett hulladékokat gyűjtsük szelektíven!!!!
Felhasznált irodalom:
Mathias Anna: Hulladékos Kisokos (KÖVET)
Könczey Réka - S. Nagy Andrea (1997): Zöldköznapi kalauz